ZX Spectrum i joysticki czyli Kempston Interface

„Witam. Paczka została nadana w poniedziałek, proszę wypatrywać kuriera. Pozdrawiam.”

Wgapiam się ciężko w maila i liczę: poniedziałek był cały tydzień temu, mail ma datę sprzed trzech dni. W takim razie gdzie jest przesyłka? Czyżby…? Nie, niemożliwe, aż tak leniwi nie są. Ale z drugiej strony… Trzeba jednak sprawdzić na poczcie.

Pół godziny później sytuacja jest wyjaśniona. Przesyłka czekała na mnie w oddziale. Zdążyła się już zadomowić i uwić gniazdo. Byłem w tym czasie w domu, można mnie było spokojnie zastać…

A zresztą, co ja się denerwuję. Ważne że dotarło.

Chwila walki z kopertą, trochę szamotaniny i papier ląduje w koszu. Dalej jest odrobinę trudniej, pudełko kartonowe owinięte szczelnie taśmą klejącą. Tak z pół kilometra tej taśmy na oko; bez noża ani rusz.

W końcu pada i pudełko. W środku, w bąbelkowej osłonie leży nowy nabytek – interfejs Kempston do ZX Spectrum. Nareszcie!

Kemp1
Kempston Pro dla komputerów ZX Spectrum, 3 porty joysticków i 1 port kartridża

Kempston to angielska firmą produkującą w latach 80 peryferia do mikrokomputerów Spectrum, przez graczy kojarzona głównie z joystickami. Może dzisiaj to brzmi dziwnie, ale oba popularne modele specciego: 48kB oraz ZX Spectrum+ nie miały wyjść na joye. Zresztą starszy model – gumiak (ZX Spectrum 48kB), nie miał też przycisku reset ani włącznika i trzeba było go restartować przez wyciągnięcie kabla. Technologia na miarę lotów w kosmos…

Produkty Kempston pozwalały na używanie powszechnie dostępnych na rynku modeli joysticków (np. Atari 2600) w komputerach Spectrum. Były też zamiennikami oryginalnych produktów Sinclair Research. Bardzo dobrej jakości zamiennikami zresztą, i w dobrych cenach. W latach 80 słowo Kempston było właściwie synonimem grania na Spectrum za pomocą joysticka. Wprowadzili nawet własny standard interfejsu, który uwzględniany był przez większość spectrumowych gier.

Ja w każdym razie w tamtych latach byłem święcie przekonany, że Kempston to marka oryginalnego joysticka do gumiaka.

kemp2
Spodnia strona interfejsu z wyklejoną instrukcją

Zakupiony przeze mnie Kempston Pro jest klonem sinclairowskiego ZX Interface 2; ma trzy wyjścia na joysticki i slot na kartridże. Ma też jakieś 30 lat. Maszynka obsługuje trzy standardy interfejsu: kursory, Kempston i Sinclair. Z tych trzech standardów tylko Kempston nie odwoływał się do klawiatury, pozostałe dwa standardy mapowały klawisze komputera.

Ważna informacja: na Spectrum grało się za pomocą klawiatury. Przynajmniej w podstawowej konfiguracji sprzętu. Żeby zrozumieć jak to jest męczące, trzeba odpalić specciego i zagrać w coś zręcznościowego (czyli gdzieś tak trzy-czwarte gier). Nie ma to nic wspólnego z doświadczeniem grania na klawiaturach PC w latach 90. Kiepskie, zacinające się klawisze i niewygodne mapowanie powodowały, że interfejs joysticka był drugim najważniejszym zakupem tuż zaraz po samym kompie.

kemp3
ZX Spectrum+ z podłączonym interfejsem Kempston Pro

Przysłany sprzęt sprawdziłem na mocno już wysłużonym ZX Spectrum+. Działa fantastycznie. Trochę mi zajęło zrozumienie jak system współpracuje z różnymi grami, ale realnie jest to do bardzo proste. Jeśli gra obsługuje standard Kempston, należy wetknąć kabel joya do lewego slotu. Jak ma z tym problem, wykorzystać drugi od lewej, który obsługuje standard Sinclair. Trzeci slot jest do użycia jeśli gramy w dwie osoby. Pozostaje jeszcze wybrać odpowiednią opcję w menu gry i proszę bardzo – Manic Miner śmiga aż miło i mogę wreszcie przejść pierwszą planszę bez poczucia, że komp złośliwie podsuwa mi pod palce nie ten klawisz co potrzeba.

Korci mnie teraz przetestowanie portu kartridży. Kto wie, może na dniach będzie to nawet możliwe, na razie muszę się jednak uzbroić w cierpliwość. Nic w pośpiechu…

Reklamy

4 uwagi do wpisu “ZX Spectrum i joysticki czyli Kempston Interface

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s